Past LWPTSA Council Award Recipients

Golden Acorn Recipients
1965 Morton Johnson 1966 Carlos Scott
1967 Frank Jackson 1968 Burke Magee
1969 Shirley Lindahl 1970 Shirley Johnson
1972 Mel Smith 1973 Tony Mroz
1974 Essa Smith & Gerald Crofford 1976 Donald Empey
1978 Joy Scofield 1979 Nancy Gode
1980 Candy Horchover 1981 Redmond Sharp
1982 Carole George 1983 Jack Lynch
1984 Lee Johnson 1985 Kathie Murray
1986 Pat Gibson & Joyce Trepus 1987 Jan Landry & Sandy Skinner
1988 Ginny Vogel & Chris Baldridge 1989 Donna Albertson & Ralph Nussbaum
1990 Darlene Siegel & Susan St. Aubin 1991 Cheryl Buck & Fayette Radoll
1992 Janet Kipp & Denise Arnim 1993 Jill Anderson & Marilyn Stodghill
1994 Anne Mauger & Karen McFaddin 1995 Joanne Nequette & Kathi Reilly
1996 Dr. L.E. Scarr & Marilyn Hulsman 1997 Leslie Daniels & Sydney Hodge
1998 Janette Cimburek & Kathy Cruse 1999 Gail Perrigo & Sandy Livingston
2000 Janet Plut & Lonna Thompson 2001 Robin Hayes & Dawn Olson
2002 Jan Bromberg & Carla McKendry 2003 Tracy Hoien & Wendy DeLong
2004 Bev Sweet 2005 Sue Holt & Michallea Schuelke
2006 Barbara Martin & Nanci Wehr 2007 Wendy Gildersleeve
2008 Barb Nappen 2009 Joanne Hall
2010 Beth Angelo 2011 John Stilin
2012 Janitzia Pizarro 2013 Jodi Linstead & Amy Lofquist
2014 Margaret Adams & Jane Dulski 2015 Judy East & Mary Mendlen
Community Outreach Award Recipients
2007     Lenscrafters of Redmond & The Telephone Pioneers 2008     Assistance League of the Eastside
2012     Pantry Packs & Health Point, Redmond 2013     Dr. Kim McDermott
2014     St. Jude Catholic Church, Redmond 2015     Kirkland Nourishing Network’s founders Lynette Apley, Dave Asher & Toby Nixon
Certificate of Special Recognition Recipients
2012     Kathy Fries
Outstanding Service Award Recipients
1968 Willard Downie 1975 Allan Leider
1977 Pat Stoddard & John Costello 1980 Dr. L.E. Scarr
1981 Senator Alan Bluechel 1982 Ernie Hoff
1983 Diane Backschies 1984 Linda Hunt & Janet Morgan
1985 Darlene Siegel & Ann Edlund 1986 Mary Goehring
1987 Jane Ward 1988 Marilyn Zick
1989 Doris Townsend 1990 Ron Barnes & Marianne Caputo
1991 Jackie Pendergrass 1992 Chris Baldridge
1993 Victoria Findley 1994 Lisa Tracy
1995 Janet Kipp 1996 Renee Harris
1997 Linda Hernandez 1998 Kacy Murray
1999 Mavis Goestch 2000 Terri Weiler
2001 Cherry O’Neill 2002 Cheri Gorder & Kelly Kursteiner
2003 Carla McKendry & Judy Klein 2004 Nancy Hartnell
2005 Tracy Hoien 2006 Carolyn Vaché
2007 Wendy DeLong 2008 Michallea Schuelke
2009 Melinda Wilson 2010 Connie Walsworth
2011 Dr. Chip Kimball 2012 Victoria Findley
2013 Shelley Flores 2014 Jodi Linstead
2015 Marlene Vacknitz
Community Service Award Recipients

 

1995 Doug Eglington 1996 Chris Baldridge
1997 Lynn Shebilske 1998 Val Thomas-Matson & Jennifer Wrenn
1999 Sheree Wright 2000 Bob Hughes
2001 Assistance League of the Eastside 2002 Jan Radley
2003 Katie Braicks 2004 Jaynee Cadrez & Carolyn Rossi
2005 Tomi Ohta & Antonia Dueñas 2006 Lynn Lawrence & Kristin Pitt
2007 Pastor Al Veillette lll 2008 Cherie Green
2009 Nancy Chang 2010 Ken Wong
2011 Amanda Hirst 2012 Marlene Vacknitz
2013 Irene Russo 2014 Elizabeth Hansford, Amy Maher & Byron Shutz
2015 Deb Nielsen & Felice Nightengale
Certificate of Special Service Recipients
1996     Donna Albertson, Carolee Moesch & Madelyn Murray 1997     Eve Boyle & Phyllis Bacharach
1998     Sandy Livingston & Lisa Secan 1999     Kathy Cruse & Judy Klein
2000     Leslie Grant 2001     Terri Blier & Nancy Hartnell
2002     Barb Billinghurst & Lysa Smith 2003     Carolyn Vaché
2004     Macall Gordon, Tracy Hoien & Mark Schneider 2005     Kathy Dennis & Wendy Steiger
2006     Jan Bromberg, Brian Conlin & Stephanie Dixon 2007     Claire Beighle & Michelle Lustgarten
2008     Beth Angelo 2009     Ed Keith & Barbara Martin
2010     Jan Shinstrom & Cindy Poon 2011     Julie Shalaby
2012     Julie Haase & Kelly Trace 2013     Judy East & Mary Mendlen
2014     Denise Campbell 2015     Nick Gabriel & Jennifer Mahan
Outstanding Educator Award Recipients
2001 Mike Town 2002 Barb Gregory & Lois Frank
2003 Kevin Teeley 2004 Janene Fogard
2005 Jackie Pendergrass & Mary Locke 2006 Stephanie Monaghan & Liz Sirjani
2007 Rondel Hardie 2008 Jane Todd
2009 Jan Olson 2010 Victor Scarpelli & Ryan Scott
2011 Joyce Teshima 2012 Louise Elston
2013 Tim Patterson 2014 Leslie Elmer
2015 Paul Osborne
Outstanding Advocate Award Recipients
2006     Chris Enslein 2007     Shelley Kloba 2008     Byron Shutz
2009     Susan Baird-Joshi 2011     Michele Stanish-Walls & Matt Loschen 2012     Jason Rothkowitz
2013     Doug Eglington 2014     Beth Sigall 2015     Erika Kapur
Honorary Life Membership Award Recipients
1994     Chris Baldridge
1997     Dr. Jeffrey Forrey, O.D.
2002     Karen Bates
2007     Madelyn Murray
2009     Wendy DeLong
2011      Robyn Brown
2012     Dr. Chip Kimball
2014     Barbara Martin
2015     Jackie Pendergrass