Council Awards

Each February, Lake Washington PTSA Council presents awards to outstanding volunteers, advocates, and organizations from across the Lake Washington School District. All PTAs are invited to submit award nominations for presentation at the annual Founders’ Day Luncheon.

Past LWPTSA Council Award Recipients

Golden Acorn Recipients

  • 1965 Morton Johnson
  • 1966 Carlos Scott
  • 1967 Frank Jackson
  • 1968 Burke Magee
  • 1969 Shirley Lindahl
  • 1970 Shirley Johnson
  • 1972 Mel Smith
  • 1973 Tony Mroz
  • 1974 Essa Smith & Gerald Crofford
  • 1976 Donald Empey
  • 1978 Joy Scofield
  • 1979 Nancy Gode
  • 1980 Candy Horchover
  • 1981 Redmond Sharp
  • 1982 Carole George
  • 1983 Jack Lynch
  • 1984 Lee Johnson
  • 1985 Kathie Murray
  • 1986 Pat Gibson & Joyce Trepus
  • 1987 Jan Landry & Sandy Skinner
  • 1988 Ginny Vogel & Chris Baldridge
  • 1989 Donna Albertson & Ralph Nussbaum
  • 1990 Darlene Siegel & Susan St. Aubin
  • 1991 Cheryl Buck & Fayette Radoll
  • 1992 Janet Kipp & Denise Arnim
  • 1993 Jill Anderson & Marilyn Stodghill
  • 1994 Anne Mauger & Karen McFaddin
  • 1995 Joanne Nequette & Kathi Reilly
  • 1996 Dr. L.E. Scarr & Marilyn Hulsman
  • 1997 Leslie Daniels & Sydney Hodge
  • 1998 Janette Cimburek & Kathy Cruse
  • 1999 Gail Perrigo & Sandy Livingston
  • 2000 Janet Plut & Lonna Thompson
  • 2001 Robin Hayes & Dawn Olson
  • 2002 Jan Bromberg & Carla McKendry
  • 2003 Tracy Hoien & Wendy DeLong
  • 2004 Bev Sweet
  • 2005 Sue Holt & Michallea Schuelke
  • 2006 Barbara Martin & Nanci Wehr
  • 2007 Wendy Gildersleeve
  • 2008 Barb Nappen
  • 2009 Joanne Hall
  • 2010 Beth Angelo
  • 2011 John Stilin
  • 2012 Janitzia Pizarro
  • 2013 Jodi Linstead & Amy Lofquist
  • 2014 Margaret Adams & Jane Dulski
  • 2015 Judy East & Mary Mendlen
  • 2016 Julie Haase
  • 2017 Susan Seabrooks
  • 2018 Pam Hay
  • 2019 Jennifer Malick

Community Outreach Award Recipients

  • 2007 Lenscrafters of Redmond & The Telephone Pioneers
  • 2008 Assistance League of the Eastside
  • 2012 Pantry Packs & Health Point, Redmond
  • 2013 Dr. Kim McDermott
  • 2014 St. Jude Catholic Church, Redmond
  • 2015 Kirkland Nourishing Network’s founders Lynette Apley, Dave Asher & Toby Nixon
  • 2016 EvergreenHealth
  • 2017 Lake Washington Citizens Levy Committee
  • 2018 Lake Washington Schools Foundation
  • 2019 Assistance League of the Eastside

Outstanding Service Award Recipients

  • 1968 Willard Downie
  • 1975 Allan Leider
  • 1977 Pat Stoddard & John Costello
  • 1980 Dr. L.E. Scarr
  • 1981 Senator Alan Bluechel
  • 1982 Ernie Hoff
  • 1983 Diane Backschies
  • 1984 Linda Hunt & Janet Morgan
  • 1985 Darlene Siegel & Ann Edlund
  • 1986 Mary Goehring
  • 1987 Jane Ward
  • 1988 Marilyn Zick
  • 1989 Doris Townsend
  • 1990 Ron Barnes & Marianne Caputo
  • 1991 Jackie Pendergrass
  • 1992 Chris Baldridge
  • 1993 Victoria Findley
  • 1994 Lisa Tracy
  • 1995 Janet Kipp
  • 1996 Renee Harris
  • 1997 Linda Hernandez
  • 1998 Kacy Murray
  • 1999 Mavis Goestch
  • 2000 Terri Weiler
  • 2001 Cherry O’Neill
  • 2002 Cheri Gorder & Kelly Kursteiner
  • 2003 Carla McKendry & Judy Klein
  • 2004 Nancy Hartnell
  • 2005 Tracy Hoien
  • 2006 Carolyn Vaché
  • 2007 Wendy DeLong
  • 2008 Michallea Schuelke
  • 2009 Melinda Wilson
  • 2010 Connie Walsworth
  • 2011 Dr. Chip Kimball
  • 2012 Victoria Findley
  • 2013 Shelley Flores
  • 2014 Jodi Linstead
  • 2015 Marlene Vacknitz
  • 2016 Janice Vache
  • 2017 Beth Sigall
  • 2018 Mindy Lincicome
  • 2019 Jay Pulacode

Community Service Award Recipients

  • 1995 Doug Eglington
  • 1996 Chris Baldridge
  • 1997 Lynn Shebilske
  • 1998 Val Thomas-Matson & Jennifer Wrenn
  • 1999 Sheree Wright
  • 2000 Bob Hughes
  • 2001 Assistance League of the Eastside
  • 2002 Jan Radley
  • 2003 Katie Braicks
  • 2004 Jaynee Cadrez & Carolyn Rossi
  • 2005 Tomi Ohta & Antonia Dueñas
  • 2006 Lynn Lawrence & Kristin Pitt
  • 2007 Pastor Al Veillette lll
  • 2008 Cherie Green
  • 2009 Nancy Chang
  • 2010 Ken Wong
  • 2011 Amanda Hirst
  • 2012 Marlene Vacknitz
  • 2013 Irene Russo
  • 2014 Elizabeth Hansford, Amy Maher & Byron Shutz
  • 2015 Deb Nielsen & Felice Nightengale
  • 2016 Pam Zackula
  • 2017 Tyler Zangaglia
  • 2018 Julie Olson
  • 2019 Diane Jenkins

Certificate of Special Service Recipients

  • 1996 Donna Albertson, Carolee Moesch & Madelyn Murray
  • 1997 Eve Boyle & Phyllis Bacharach
  • 1998 Sandy Livingston & Lisa Secan
  • 1999 Kathy Cruse & Judy Klein
  • 2000 Leslie Grant
  • 2001 Terri Blier & Nancy Hartnell
  • 2002 Barb Billinghurst & Lysa Smith
  • 2003 Carolyn Vaché
  • 2004 Macall Gordon, Tracy Hoien & Mark Schneider
  • 2005 Kathy Dennis & Wendy Steiger
  • 2006 Jan Bromberg, Brian Conlin & Stephanie Dixon
  • 2007 Claire Beighle & Michelle Lustgarten
  • 2008 Beth Angelo
  • 2009 Ed Keith & Barbara Martin
  • 2010 Jan Shinstrom & Cindy Poon
  • 2011 Julie Shalaby
  • 2012 Julie Haase & Kelly Trace
  • 2013 Judy East & Mary Mendlen
  • 2014 Denise Campbell
  • 2015 Nick Gabriel & Jennifer Mahan
  • 2016 Helen Garcia & Caroline Eclipse
  • 2017 Melissa Stone
  • 2018 Denise Campbell, Brandi Comstock, Liz Hedreen & Irene Neumann
  • 2019 Heather Chapman and Sarah Kimsey

Outstanding Educator Award Recipients

  • 2001 Mike Town
  • 2002 Barb Gregory & Lois Frank
  • 2003 Kevin Teeley
  • 2004 Janene Fogard
  • 2005 Jackie Pendergrass & Mary Locke
  • 2006 Stephanie Monaghan & Liz Sirjani
  • 2007 Rondel Hardie
  • 2008 Jane Todd
  • 2009 Jan Olson
  • 2010 Victor Scarpelli & Ryan Scott
  • 2011 Joyce Teshima
  • 2012 Louise Elston
  • 2013 Tim Patterson
  • 2014 Leslie Elmer
  • 2015 Paul Osborne
  • 2016 Don Bartel
  • 2017 Jeremy Cromer
  • 2018 Erin Bowser
  • 2019 Jon Young

Outstanding Advocate Award Recipients

  • 2006 Chris Enslein
  • 2007 Shelley Kloba
  • 2008 Byron Shutz
  • 2009 Susan Baird-Joshi
  • 2011 Michele Stanish-Walls & Matt Loschen
  • 2012 Jason Rothkowitz
  • 2013 Doug Eglington
  • 2014 Beth Sigall
  • 2015 Erika Kapur
  • 2016 Farah Khurrum
  • 2017 Stephanie Lecovin
  • 2018 Janis Rabuchin
  • 2019 Christi Damico

Honorary Life Membership Award Recipients

  • 1994 Chris Baldridge
  • 1997 Dr. Jeffrey Forrey, O.D.
  • 2002 Karen Bates
  • 2007 Madelyn Murray
  • 2009 Wendy DeLong
  • 2011 Robyn Brown
  • 2012 Dr. Chip Kimball
  • 2014 Barbara Martin
  • 2015 Jackie Pendergrass
  • 2017 Jane Dulski